STARY DOM, NOWA ELEGANCJA

Renowacja starego domu zawsze jest sporym wyzwaniem dla architekta. Jak zapewnić wygodne życie współczesnym lokatorom, a jednocześnie zachować charakter i urok minionych czasów? Nowa elegancja, czyli klasyczne formy w nowym wydaniu i szlachetne materiały, wydaje się być tutaj kluczem do sukcesu.

Little Parndon, australijski dom wybudowany w 1862 roku, przeszedł taką gruntowną renowację i projektantom doskonale udało się stworzyć nowoczesne i elegancki wnętrze bez uszczerbku dla jego historycznego charakteru.  Studio Templeton Architecture zostało wyróżnione za ten projekt w tegorocznym Australian Interior Design Awards.

Bardzo ciekawie prezentuje się połączenie dwóch, przeciwstawnych, kolorów drewna – bardzo jasnej podłogi i bardzo ciemnych mebli. Cała reszta, zasłony, kanapy, lampy, kominek, jest kolorystycznie usytuowana pomiędzy tymi ekstremami. Całość jest przez to bardzo harmonijna i nie ma tutaj żadnych kolorystycznych szaleństw. Elegancki charakter nadają  użyte materiały i faktury. Klasyczna zimna szarość marmuru, stonowany mosiądz, miękki aksamit i trochę szorstki i bardzo naturalny len. Nawet ściana wyłożona jest naturalną tkaniną o wyrazistym splocie, co sprawia, że wnętrze nabiera klimatu prywatnego klubu dla dżentelmenów. Aż chciało by się zasiąść wygodnie w fotelu i sączyć wykwintną whiskey. Jednak obecność ‘piwniczki’ na wina sugeruje, że właściciele raczej są koneserami właśnie tego trunku.

Taki styl nowej, trochę hotelowej, elegancji z poszanowaniem historii i klasycznego piękna został wykreowany przez magazyn Kinfolk. Ich siedziba w Kopenhadze utrzymana jest w bardzo podobnym stylu, nawet jeśli dużo bardziej nowoczesna. Zdjęcia możecie zobaczyć tutaj.

nowa elegancjanowa elegancja nowa elegancjanowa elegancja

Photos from Templeton Architecture

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSaveSaveSave

SaveSave

SaveSave