WIOSENNA CAPSULE WARDROBE

Capsule wardrobe polega na tym, że w naszej szafie wszystko do siebie pasuje. Oczywiście tych ubrań powinno być niewiele, ale nie do końca o ilość tutaj chodzi. Jednym uda się stworzyć idealny zestaw na sezon tylko z 5 ubrań, komuś innemu potrzebne będzie 15. Według mnie najważniejsze jest by wszystkie części naszej garderoby do siebie pasowały i stanowiły spójną całość, tak aby móc tworzyć zestawienia na cały rok, a nie tylko na jeden sezon. Przy tak skonstruowanej garderobie nie trzeba dużo kupować przy zmianie pór roku. Wystarczy dodać kilka rzeczy, wymienić zniszczone i gotowe.

Najlepiej budować wokół tego co już mamy, trzymać się swojego stylu i nie dawać się ponieść sezonowym modom. Na przykład teraz w sklepach królują falbanki – bluzki z falbankami, bluzy z falbankami, spodnie z falbankami, swetry z kokardą. Jestem pewna, że za rok, ba nawet za kilka miesięcy, nikt nawet nie będzie chciał spojżeć na te falbaniaste twory. Kupisz teraz, wyrzucisz w następnym sezonie. Marnotrastwo wszystkiego, łącznie z czasem.

Dla mnie wiosna i lato to przede wszystkim zmiana kolorów. Pozostaje wierna spodniom, bluzom i koszulom, ale czarne zamieniam na jaśniejsze odcienie. W tym roku do bieli, szarości i pudrowego różu postanowiłam włączyć beże. Doskonale się komponują z resztą moich ubrań i spokojnie będę mogła zestawiać beżowe bluzy czy sweter z dżinsami oraz białymi koszulami. Tym sposobem nie mam w szafie ani jednej rzeczy, której nie mam do czego nosić. Wiecie, ta czerwona sukienka do której nie mamy ani butów, ani płaszcza. Czy ta jedna koszula w fioletowe kwiaty, kupiona na wyprzedaży w sieciówce. Spójność to pierwsze imię capsule wardrobe.

W szafie kapsułowej nie ma miejsca na ciuchy na ‚specjalną okazję’. Tutaj wszystko musi być funkcjonalne i wygodne – są to ubrania, w których chodzimy na co dzień. Mają być wygodne i adekwatne do większości naszych codziennych aktywności. Na przykład dżinsy i koszula w zestawie z trampkami doskonale sprawdzą się w pracy (jeśli oczywiście możecie nosić trampki w pracy), a na wieczorem wyjście do knajpy wystarczy zamienić trampki na jakieś półbuty, czy nawet coś na obcasie, i gotowe. Funkcjonalność to drugie imię capsule wardrobe.

Moim ideałem jest szafa minimalistki, czyli niewielka ilość ubrań na cały rok. Jednak w naszym klimacie jest to bardzo trudne do osiągnięcia, a poza tym czasem trzeba sobie zrobić dobrze. Tak najprościej i naszybciej. Po kilku miesiącach chodzenia ciągle w tych samych swetrach i jednym płaszczu, wiosenne zakupy to wielka frajda.

Bluza/Okulary/Koszula/Kurtka/Torba/Sweter/Buty/Bluza/Lniana koszula/Sweter

2 comments on “WIOSENNA CAPSULE WARDROBE

  1. Anna Siudak

    Bardzo inspirujący post, dziękuję :), muszę pomyśleć nad moją szafą
    http://www.peanutbutter.pl/

Comments are closed.