trendy w urządzaniu kuchni

NOWE TRENDY W URZĄDZANIU KUCHNI

Jeszcze nie tak dawno w kuchni rządziła biel i czerń. Stawialiśmy na ostre kontrasty a biel była lekarstwem na ponure, zmęczone wnętrza. Teraz ze świecą szukać białych kuchni w najpopularniejszych wnętrzarskich czasopismach, czy na kształtujących trendy blogach. Zniknęły także dodatki w geometryczne wzory, nie ma desek do krojenia w kształcie chmurek i domków. Zniknęły pastelowe kubki i talerze w misiowe mordki.Na topie są teraz ciemniejsze fronty szafek: szary, ciemne drewno, zielony, nawet czarny. Bez połysku, obowiązkowo matowy lub z naturalną fakturą drewna. Zamiast kontrastów mamy harmonię – do ciemnych szafek dobieramy ciemne uchwyty, ciemne zlewy i ciemne krany.

Kuchnia często podzielona jest na dwie strefy: tam gdzie toczy się cała akcja, oraz miejsce na przechowywanie zapasów i sprzętów. Nad roboczym blatem, nad zlewem i kuchenką, zamiast szafek wieszamy lampy. Szafki przeznaczone do przechowywania często zapełniają całą ścianę, od podłogi do sufitu. Nowoczesne rozwiązania pozwalają zróżnicować wnętrze szafek i idealnie dostosować do swoich potrzeb  –  znajdzie się miejsce na słoiki, przyprawy, naczyni i na rożne kuchenne sprzęty. Nic nie stoi na blacie, wszystko jest schowane. Zabudowane są także lodówki, pralki i zmywarki. Kuchnie w naszych domach często są otwarte, połączone z jadalnią lub salonem, i dlatego projektanci starają się by wyglądały elegancko.

W tych nowych, ciemniejszych szafkach trzymamy też dodatki i sprzęty w nowym stylu. Drewniane deski do krojenia i misy na owoce, żeliwne garnki i naczynia w piaskowych lub terakotowych barwach. Naturalne materiały i współgrające, stonowane barwy. Przedmioty trochę krzywe, nie idealne, wyglądające jakby wyszły spod ręki lokalnego rzemieślnika. Jednak jakość i piękny dizajn nadal są tutaj na pierwszym miejscu. Skandynawia spotyka japońskie wabi-sabi.

Nowa skandynawska kuchnia to ukłon w stronę minimalizmu i życia w harmonii z naturą. Nowe fronty KUNSBACKA IKEA zrobione są w całości z surowców wtórnych, w szafkach można zainstalować specjalne systemy do segregowania śmieci, krany oszczędzają wodę, zintegrowane oświetlenie wykorzystuje energooszczędne żarówki LED. Kuchenny bałagan zamknięty jest w szafkach, a blaty pozostają przyjemnie puste i tym samym mamy dużo więcej miejsca by wygodnie przyrządzać posiłki.

Jednak nowoczesna kuchnia to nie tylko miejsce gdzie zapracowana kobieta smaży kotlety. To serce naszych domów. Tutaj parzymy pachnąca kawę, tutaj dzieci odrabiają lekcje, spotykamy się na pogaduchy z przyjaciółkami, czy wspólnie ze znajomymi przygotowujemy kolację. Musi być zaprojektowana w taki sposób, by spełniać wszystkie te funkcje. Ma także służyć nam i cieszyć oczy przez długie lata.

kitchen essentials nordic styletrendy w urządzaniu kuchnitrendy w urządzaniu kuchnitrendy w urządzaniu kuchnitrendy w urządzaniu kuchni