meble borcas

MINIMALIZM I JAKOŚĆ: MEBLE BORCAS

Przedmioty którymi się otaczamy powinny być dopasowane do naszego sposobu życia oraz do naszych potrzeb – większość z nas kieruje się takim przekonaniem przy urządzaniu domów. Mało kto dostrzega, że meble mogą także ten sposób życia i potrzeby kształtować. Na przykład duży stół i wygodne krzesła ustawione w centralnym miejscu domu zachęcają do spędzania przy nim czasu nie tylko w czasie spożywania posiłków. Otwarte półki i minimalna ilość różnego rodzaju skrytek i schowków zachęcają do utrzymywania porządku. Moim zdaniem zachęcają także do ograniczenia ilości posiadanych przedmiotów. Nie oszukujmy się: wszyscy lubimy ‘chomikować’. Upychać próżne przydasie w szufladach i zamykać je w szafkach na tak zwane ‘w razie czego’. A gdyby tak nie było gdzie upychać?

Meble od polskiego studia borcas łączą w sobie obydwie wyżej wymienione cechy – są dopasowane na potrzeb większości z nas, a także wpływają na nasze otoczenie i wymuszają zmianę naszych nawyków. Proste, minimalistyczne regały nie pozwalają na bezmyślne gromadzenie rzeczy. Lekka, ażurowa konstrukcja regału slott czy sky sprawia, że będą wyglądać dobrze zarówno ustawione pod ścianą, a także na środku pomieszczenia. Mogą stanowić stylowe ściankę oddzielającą np. część jadalną, od wypoczynkowej. Wymuszają na nas ograniczenie przedmiotów do minimum i aż proszą się, by ustawiać na nich tylko najpiękniejsze skarby oraz tworzyć przemyślane kompozycje.

Biurka i stoły zachwycają pięknym wykonaniem i lekkością. Nie widać żadnych śrub czy wkrętów. Nogi biurka skog wyrastają prosto z dębowego blatu i przywodzą na myśl majestatyczne drzewa. Skojarzenie całkiem słuszne, bowiem na stronie borcas czytamy: “Prosta konstrukcja skog nawiązuje wyglądem do norweskich lasów. Układ nóg, które podpierają naturalny drewniany blat, przypomina drzewa wyrastające z ziemi.”

Natura i Skandynawia inspirowała także inne projekty tej marki. Moim faworytem jest rama gate – pięknie wykonana dębowa rama wypełnione zielonym chrobotkiem. Już sam jej widok sprawia, że czuję zapach lasu, wilgotnego mchu i porostów pokrywających korę majestatycznych drzew. To jest na prawdę brama do innego, leśnego wymiaru. Do tego ten domowy las nie jest wymagający. Chrobotek jest łatwy w utrzymaniu, wystarczy go tylko raz na jakiś czas spryskać wodą i będzie cieszył nasze oko przez długi czas.

Borcas to także piękne ławy i mniejsze drewniane akcesoria. Skrzynia dal zachwyca swoim wykonaniem. Zwróćcie uwagę na piękne łączenia wykonane bez użycia gwoździ. Zastosowany tutaj został rodzaj złącza pięknie zwany jaskółczym ogonem. Dużym plusem jest także spójność całej kolekcji: skrzynie, jak i kontener havn, doskonale pasuje do regałów i zestawione razem tworzą mebel o zupełnie innym charakterze. Wielbiciele chomikowania na pewno docenią tą opcję!

Meble borcas wypełniły lukę na polskim rynku wnętrzarskim. Do tej pory mieliśmy do wyboru unowocześnioną wersję meblościanek  i fikuśne meble dla wielbicieli pastelozy, oraz super drogie i trochę wydziwione projekty z tak zwanej górnej półki (przykład tu). Teraz wielbiciele skandynawskiego minimalizmu mogą znaleźć także coś dla siebie. Hej borcas, czekamy na więcej!

meble borcasmeble borcas meble borcas

  • Wyobraziłam sobie siebie pośród takich mebli, które coś na mnie wymuszają. Na zdjęciach prezentują się przepięknie, ale od samego patrzenia mam ochotę coś na nich ustawić. Zbieractwo za bardzo weszło mi w krew i wcale nie czuję potrzeby ‘leczenia się’ z niego.

    PS Świetny mech, podkradłabym!

    Pozdrawiam, Ania z D.