how to decorate osb board

HOW TO DECORATE WITH OSB BOARD

Did you know that OSB can be very decorative? This building material can be easily used in interiors as well. Think shelves, headboard, table top. Think floor and wall covering. OSB is cheap and possibilities are endless. I want to try some little DIY, maybe new table top, maybe just noticeboard. I love its rough look and busy, chaotic pattern.
Would you use it in your home?
Moja miłość do sklejki jest już znana. Kto by jednak pomyślał, że przerzucę się na kochanie jeszcze bardziej industrialnej dechy?

Płyta kompozytowa zwana także płytą OSB (Oriented Standard Board) wydaje się taka nieprzystępna. Mi jednak niezmiernie podoba się jej faktura.Taka surowa ale za razem bardzo przyjazna bo drewniana. Od razu chcę taką płytę gdzieś przykręcać, wystawiać i przycinać. Ale taka nieobrobiona też może stanowić fajną ozdobę.

Można zrobić zagłówek do łóżka, blat do stołu czy po prostu oprzeć o scianę i używać jako tablicy do przyczepiania notatek lub zdjęć. Można też robić z płyty OSB mebel, trochę pomalować. Nabiera wtedy artystycznego pazura. Nie malowałabym jednak w żadne wzory bo nie będzie to wyglądać dobrze – za dużo będzie się działo i efekt stanie się po chwili męczacy. 

Zastosowań dla płyty kompozytowej jest bez liku a  jej cena bardzo przyjazna dla portfela. Polecam zatem trochę poeksperymentowac. Może półka, może nowy blat do stolika nocnego? Może przykręcić do niej pomalowane puszki i powiesić nad biurkiem? Byłby to doskonały schowek na biurkowe szpargały.

Na pewno spróbuję pobawić się OSB jak będziemy remontować sypialnie. Już nie mogę się doczekać!

 • Też pajałam do niej miłością wielką – do czasu. Kolega technolog uświadomił mi jakimi klejami jest nasączana i jak szkodliwe są jej opary, które ulatniają się nawet przez kilkanaście lat… Miłość skończyła się z szybkością światła 😉 Pozdrawiam 🙂

  • etam, jesli kupujesz budowlany OSB to pradwopodobnie zawiera on PF (phenol-formaldehyde) a to jest mniej szkodliwe niz to co na przykład masz w szafkach z IKEA (UF czyli urea-formaldehyde) czy innch meblach.
   pa poza tym można sobie spokojnie kupić formaldehyde free OSB. Jest na przykład produkowane w Polsce przez firmę KRONO.

  • Zgadzam się z Tobą, ale bardzo mało osób wie o istnieniu zagrożenia – myślę, że warto by było przekazać tę wiedzę dalej , by ludzie wiedzieli, na co zwracać uwagę przy wyborze materiału 🙂 Ja choruję na czarną kuchnię z osb i o ile uda mi się namówić męża – dopnę swego 😉

  • taka zasada powinna nam przyświecać przy każdym zakupie, nie tylko płyty OSB czy mebli – czy dana rzecz jest eko i czy nas nie truje 🙂

 • Kompozycja na ostatnim zdjęciu- rewelacja 🙂 już kombinuję jak by tu taki pokrowiec na niechcianą kanapę uszyć…pozdrawiam 🙂

  • też mi się taki marzy… lniany, pognieciony 🙂

 • Nie za bardzo mi się podoba łazienka w płytach osb 🙂 pozdrawiam

  • nie każdemu musi się podobać. można sobie spokojnie machnać kafle. nawet beżowe jeśli ktoś lubi 🙂

 • Anonymous

  Lubię zaglądać do Twojego bloga.Wpisy są tak różne,jak nastroje kobiety i bawią mnie często tą różnorodnością .Sprawiają,że się uśmiecham i sama z sobą zakładam,co znajdę,kiedy kolejny raz tu zajrzę.Czy krainę łagodności,czy wpis z pazurem… 🙂
  Z takiej propozycji zdecydowanie nie skorzystałabym,choć rozumiem,że kogoś może zainspirować.pozdrawiam

  • Bardzo mi miło! Nie można być przecież ciagle jednakowym bo by się człowiek udusił. A z tym pazurem to ciagle tocze walkę- czy ma być go mniej, czy więcej..?

 • Idealna narzuta na sofie! Lubię takie klimaty!

 • Anonymous

  Nie znam odpowiedzi na Twoje pytanie,aleee,sądząc po ilości komentarzy pod różnymi wpisami można ( chyba) wyciągnąć wniosek,że jak za słodko,to tylko przytaknąć, zdawkowo skomentować,jeszcze trochę dosłodzić,pochwalić,przyznać ,ze mnie też się to podoba,że przygarniam,przytulam,biorę i…tyle.
  Ty zachowujesz, jak dla mnie, równowagę,bo jest tu trochę romantyczki,buntowniczki i jeszcze sporo Twoich innych odsłon,a ja chętnie Cię czytam :)) A to jest ARGUMENT ;))))) !!!